"> Evlerde perde nasıl olmalıdır? – Drepy Fabric

Evlerde perde nasıl olmalıdır?

our blog

Evlerde perde nasıl olmalıdır?

,
In Blog
,

Her iki konuda çok önemlidir. Ancak işlevsellik arttıkça estetik azalır. Bu yüzden denge ön plana çıkar. Perdenin dekorasyon ile uyumu, ihtiyaca yönelik kullanımı, örtücülüğü, temizlik kolaylığı göz önünde bulundurularak doğru bir perde tasarımı yapılmalıdır. Dekorasyon aşamasında perde genellikle son aşamalarda yer alsa da mümkünse daha önceden tasarımı kaba hatları ile de olsa düşünülmeli ve tadilat varsa tavanda, duvarda önceden hazırlığı yapılmalıdır. Gerçi perde işini sona bırakmak kumaş ve model seçimini kolaylaştırıcı etkendir. Dekorasyonun bütününü gördükten sonra klasik veya modern bir tasarım mı yada ne tür kumaş seçmemiz gerektiği konusunda karar vermek daha kolaylaşır.

Pencere yapısı perde tasarımı ve modeli için önemli bir etkendir. Yere kadar olan camlar, fransız balkonlar, giyotin pencereler, geniş ve yüksek pencereler, açılır kanatlar balkon kapıları, perde tasarımında önemli rol oynar. Örneğin açılır kanat ile tavan arasında yeterli pay olmayan pencerelerde katlamalı perde uygulanamaz. Pencere üzeri ile tavan arasında en az 30-35 cm pay olmalıdır. Yere kadar olan camlarda katlama perde yerine panel (japon) veya kumaş perde tercih edilmesi daha doğrudur.

Duvar rengine göre iki türlü seçim yapabilirsiniz. Birincisi duvar renklerinde kumaş ve tül tercihleri yapılabilir. İkincisi ise zıt tonlarda kumaş ve tül kullanmanızdır. Birinci seçenekte perdeleriniz çok belirgin olmamakla birlikte evinizde derinlik ve yumuşaklık izlenimi verir. Zıt tonlar ise perdelerinizin daha belirgin olmasını sağlar. Duvar rengi dışında parke, mobilya, aydınlatma sistemleri ve halı da önemli etkendir.

Oturma grubu, koltuk, kanepe, yemek odası grubu, kısacası evinizdeki tüm mobilya modelleri perde seçimine etkendir. Modern mobilyalarınız ile birlikte modern tasarımlara sahip perdeler seçerken, klasik mobilyalarınız ile klasik modellere sahip tasarımlar tercih etmelisiniz.

Modern dekore edilmiş evlerde ahşap aksesuarlardan çok metal aksesuarlara rastlama olasılığınız yüksektir. Bu yüzden metal perdeliklerle tasarlanmış modeller tercih edilebilir. Japon, panel, katlamalı ve gerdirme perde sistemleri de modern dekore edilmiş mekanlar için tercih edilebilecek tasarımlar arasındadır. Hazır perde grupları da modern perde sistemleri arasında yer alır. Bunlara en iyi örnek; jaluzi, dikey, duet, silhouette, plise ve stor perde sistemleridir. Hazır perde tasarımının getirmiş olduğu diğer bir avantaj ise fiyatlarının uygun oluşu ile birlikte kullanım rahatlığıdır.

Klasik dekore edilmiş alanlarda altın, prinç, bronz perde aksesuarları ile tasarlanmış perdeler tercih edebilirsiniz. Kumaş seçimi ise mobilya ve döşemelik modeline göre yapılabilir. Perde tasarımını belirleyici etkenler arasında perde aksesuarları, kumaş tercihleri ve süslemeler önemli etkendir. Klasik mekanlarda kullanılabilecek kumaşlar; parlak veya yarı mat ipek, tafta, organze ve benzeri seçeneklerdir. Halı, metal aksesuarlar, aydınlatma, mobilya modelleri, kumaş aksesuarlar da önemli etkenler arasındadır.

Katlamalı, fon, kanat, dilim, balon, gerdirme, japon, panel ve benzeri birçok perdeye “kumaş perde” denir. Bu yüzden kumaş perde yaptırırken özellikle ne tür bir perde yaptıracağınız önemlidir.

Katlamalı perdeler ve konvansiyonel raya veya rustiklere takılan tül/kumaş perde modellerinin yanında japon perdeler de sık sık tercih edien bir perde tasarımıdır. Japon perdelerde mekanizma derinlikleri çok fazladır, alçı perdelik boşluğuna mekanizma sığmaz. Sığıyor olsa bile perde açılıp kapanırken pencere veya kapı koluna takılarak zarar görür. Japon perde geniş ve yere kadar olan pencereler için daha uygundur. Fransız balkonlar, cam galeri cepheler, ara bölme uygulamaları (örn; studio dairelerde mutfak ile salon geçişini bölmek için, iş yerlerinde oda ve toplantı salonu arasında bölme için) bunlara iyi birer örnektir. Japon perde kenara toplandığında 50-60 cm gibi bir yer kaplar. Kenarlarda yeterli yer yok ise pencerenizde görüntü kaybına neden olur. Bu perdelerin kendilerine ait özel kumaşları bulunur. Bu kumaşları kullanmanız bant kenarlarının kıvrılmasını ve dalgalanmasını önler. Kendi kumaşını değilde perdelik kumaş kullanmak istiyorsanız, bantlar duble dikilmeli ve bant kenarlarına içte kalacak şekilde yapışkanlı tela uygulanmalıdır. Bu sayede kumaş kenarları dönmeyecek ve estetik görünümlü bir perdeye sahip olacaksınız. Tül ile uygulanan japon perdeler için böyle bir uygulama şansınız bulunmamaktadır. Bunun yerine sprey kolalar ile tül bantları kolalayabilirsiniz. Japon perde ev için uygulanacak ise; örneğin salonda bütün camlarda kullanmak yerine tek bir pencerede kullanmanız, aynı kumaş ile farklı tasarlanmış perdelerinize kombinasyon sağlamanız daha estetik sonuç verir. Örn; Katlamalı perdeler ile birlikte, özellikle yere kadar olan cam pencerede japon perde kullanılabilir. Salonun tamamında japon perde kullanmak alanın iş yeri gibi görünmesine sebep olur.

Rustik perde seçimlerinde ise kartonpiyer (alçı perdelik) veya benzeri bir perdelik olan pencerelerde ahşap veya metal boru kullanacak olursanız perdelik üzerine perdelik yaptırılmış gibi görünecektir. Doğrusu alçı olanı söktürmek veya altını yine alçı bir kapak ile kapattırmaktır. Rustik perde için diğer tavsiyelerimiz ise; rustik ölçüsü pencere genişliğinde alınmalı, duvarlar boydan boya örtülmemelidir. Tavanı alçak olan mekanlarda rustik uygulamasından kaçınılmalı. Aksi taktirde mekanı basmış ve küçültmüş olursunuz. Yüksek tavanlı mekanlar rustik perde uygulaması için daha uygundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*