"> Türkiye de perde sektörü – Drepy Fabric

Türkiye de perde sektörü

our blog

Türkiye de perde sektörü

,
In Blog
,

Türkiye, gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almakta iken bu görüntü modern mekanizmalı perdelerin tercih edilmesinde de paralel olarak yansımaktadır. Sözgelimi İngiltere’de mekanizmalı perdeler, hemen her mekanda artık standart dekorasyon seçimi olarak benimsenir ve çok çeşitli uygulama alternatifleri ile hayli büyük bir sektörde yerini almışken, ülkemizde halen özellikle evler için 10% ların bile çok altında bir taleple nerdeyse lüx olarak görülmektedir. Bu çeşit bir yönelim sosyoekonomik temelli olmakla beraber, bilgi eksikliğinden de kaynaklanır. Zira bir mekanizmalı perde çözümü her durumda ilkel ve kullanışsız, eskimiş tercihlere yeğ olabilir ve sanıldığının aksine ekonomik de bir seçimdir.

90lı yıllarda ülkemizde bilinen mekanizmalı perde sistemleri temsilcisi jaluzi perdeler idi. Bugun jaluzi perdeler bu popülerliklerini, gelişen ve yerleşen diğer sistemlerle beraber yitirmeye koyulmuştur. Öyle ki günümüz itibari ile stor perdeler Türkiye genelinde artık en çok tercih edilen çözümlerdir. Stor perdenin bu konuma ulaşmasında, ülkemizle ilgili parametrelerin (ekonomik yapı) etkili olduğu yadsınamaz, çünkü stor perde son derece etkili bir çözüm olarak estetik ve tabi ekonomik bir çözümdür.

Türkiye de mekanizmalı perde sektörü gelişim ve ilerleme yönünde. Birçok üretici ve dağıtımcının piyasada giderek fazla rol alarak ürünün kolayca ulaşılabilir kılınması ve bilinçli tüketicinin modern sistemlere ulaşma ihtiyacı bu tür bir gelişimi tetikleyen faktörler olarak öne çıkmakta. Araştıran ve aradığını bulmakta özen gösteren tüketiciler, diyelim güneş engellemede en etkili çözümler olarak güneş kırıcı perdelere veya karartma stor perdelere ulaşabilirler ve tercihlerini bu yönde kullanabilirler. Yine evi için kullandığı tül perdenin ne kadar yetersiz bir çözüm olduğunu gören ve daha iyiyi arzulayan sıradan son kullanıcılar, örneğin bir dikey perde tercihi ile mekanlarını çok daha yaşanabilir bir hale getirebilirler. Mekanizmalı sistemler, kullanışlılık, efektiflik açılarının yanısıra -hatta kimi durumlarda ötesinde- son derece estetik çözümlerdir. Bu şekilde bir dekoratif görünüm tercihi ülkemizde özellikle villalarda, otellerde, kafeteryalarda ve aslında diğer birçok yerlerde yerleşmeye başlamış durumda. Bu tür müşterilerimizin ürünlerimiz hakkında sahip olduğu bilgi düzeyi şaşırtacak düzeyde. Burdan daha genel bir çıkarıma ilerlemek de münkün olabilir. Türkiye de ulaşabildiği dar kesimde perde sistemleri aslında hayli iyi bilinmekte ve evler işyerleri gibi hemen her yerlerde uygulanmaktadır. Ancak çoğunluk için hayli aksi bir görünüm ve tabiri uygunsa uçurum mevcuttur.

Sitemizdeki ürünler hakkında detaylı bilgilerle, ülkemizin en önemli mekanizmalı perde sistemleri kaynaklarından biri olma hedefimizin ardında böyle koşulların etkisi vardır.

Ülkemizde mekanizmalı perde sistemleri sektörü yüksek ivmeli olarak yaygınlaşmaya devam edecektir. Bu yönde Boğaziçi Perde olarak etkin ve anlamlı bir rol oynamaya çalışıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*